Пам’ятка щодо порядку надання правничої допомоги громадянам України у разі тимчасового вилучення у них дітей на території Республіки Польща
Компетентними органами, які забезпечують захист прав і законних інтересів дітей на території Польщі є Суди у справах неповнолітніх (далі - Суд).
У разі отримання через правоохоронні органи РП інформації про порушення прав і законних інтересів дитини, у тому числі громадян іноземної держави, згадані судові установи оцінюють усі аспекти проживання та виховання дитини, за потреби залучають соціальні та медичні служби, та призначають тимчасових опікунів (Rodzina zastępcza).
Причинами порушення справи можуть бути:
• домашнє/сексуальне насильство;
• психічні розлади законних представників;
• дитина перебувала без нагляду у публічному місці;
• дитина розповіла в школі, що вдома її ображають/ сварять;
• під час візиту до лікаря було помічено синці на дитині, тощо.
Як правило, у ході типової справи можна виділити такі основні етапи:
• Надходження заяви про порушення прав дитини до прокуратури при суді у справах неповнолітніх (зазвичай, ініціатором виступають фізичні особи, навчальний заклад або лікарня).
• Первинна перевірка фактів прокуратурою, формування справи та передача її до Суду.
• З’ясування потреби у безкоштовному перекладачі.
• Проведення засідання Суду (зазвичай, у форматі зустрічі учасників процесу в кабінеті судді, призначеного Судом для здійснення провадження у справі).
Першим рішенням Суду у справі, зазвичай, встановлюється обсяг нагляду соціальної служби за проживанням дитини у сім’ї, призначається куратор дитини, за потреби, призначається безкоштовний адвокат для батьків (виключно у ході кримінального процесу; у випадку, якщо мова йде про спір між батьками, пошук адвоката покладається на сторону процесу), визначається коло інших установ і організацій, залучених до судового процесу, встановлюється дата наступного засідання у справі.
За умови незадовільних умов/неможливості проживання дитини в сім’ї Суд визначає необхідність нагляду соціальних працівників. Якщо небезпека для дитини походить безпосередньо від матері/обох з батьків (психічні розлади, алкоголізм, прояви насильства тощо) виноситься рішення про тимчасове вилучення дитини та передачу її до соціального дитячого закладу під нагляд соціальних працівників.
Визначення умов, які повинні виконати батьки на шляху до повернення дитини (наприклад, у разі підозри на психічні захворювання батьків – пройти відповідну соціально-психологічну експертизу в спеціалізованому центрі).
На першому ж засіданні Суд може прийняти рішення про обмеження батьківських прав/заборону наближатися до дитини не менше ніж на 100 м, тощо, та передачу дитини під опіку соціальної служби для подальшої передачі на виховання в професійні прийомні сім’ї.
Польське законодавство передбачає, що в кримінальному провадженні обвинуваченому надається право на безкоштовного перекладача. Не нехтуйте цим правом, навіть якщо Ви вважаєте, що знаєте польську!
В рамках судових засідань не поспішайте відповідати на запитання, по можливості надавайте розгорнуті відповіді, щоб унеможливити невірне тлумачення змісту наданої Вами інформації.
Головним принципом побудови системи захисту прав та інтересів дитини в Польщі є право дитини на виховання в сім’ї. У зв’язку із цим Суди вилучають дітей у батьків і відразу призначають тимчасового опікуна або влаштовують дитину в професійну прийомну сім’ю.
Якщо Ви та Ваша дитина знаходитеся під наглядом соціальних служб/працівників, намагайтеся співпрацювати з ними та, у разі виникнення непорозумінь, пояснюйте власні дії та вчинки.
Дитячі заклади, які існують у Польщі, спрямовані на нетривале перебування дитини до якнайшвидшого влаштування у прийомну сім’ю. Тому, якщо Суд найближчим часом планує прийняти рішення про позбавлення Вас батьківських прав/вилучення дитини, зверніться до родичів і близьких, яких Суд міг би призначити опікунами дитини. Попросіть їх надати Суду свої кандидатури для того, щоб стати опікунами дитини.
За існуючими польськими правилами кандидати в опікуни мають відповідати не лише загальним критеріям, а й мати підтвердження проходження професійно-кваліфікаційних курсів опікуна та мати зареєстроване місце проживання в Польщі.
Який алгоритм дій для батьків-опікунів? Як слід діяти в разі вилучення дитини?
• Повідомити працівників консульської установи України на території Республіки Польща про факт вилучення дитини / зателефонувати на гарячу лінію консульської установи (відповідно до розподілу консульських округів). Вся контактна інформація подана на електронній сторінці закордонної установи.
• Встановити та підтримувати зв'язок з фахівцями Повітового Центру Допомоги Родині (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) та місцевого осередку соціальної допомоги (Ośrodek Pomocy Społecznej), оскільки ці інституції надають рекомендації судам щодо подальших кроків з відновлення опіки над дитиною.
• Незалежно від того, де перебуває дитина — у дитячому будинку чи тимчасовій родині, регулярно відвідувати її. Забезпечити дитину всім необхідним, відвозити її до лікаря і точно дотримуватися призначених часів відвідування, уникати запізнень.
• Звернути увагу на власну поведінку. Якщо потрібно, розглянути можливість лікування від алкоголізму, наркоманії чи інших залежностей. Отримати відповідні підтверджуючі документи.
• Залучити адвоката, який буде супроводжувати справу. Це може суттєво прискорити процес повернення дитини.
• Забезпечити за місцем проживання наявність місця для дитини після повернення та здатність забезпечити її утримання. Суд перевіряє умови, в яких буде перебувати дитина після повернення.
• Розглянути можливість залучення родичів, які можуть приїхати до Республіки Польща та стати опікунами дитини.
Якщо законний представник не може забезпечити повернення дитини, працівники консульської установи контактують із відповідною територіальною Службою України у справах дітей, яка приймає рішення та відправляє соціальних працівників для повернення дітей в Україну. Всі вказані ситуації розглядаються через польські суди.
Звертаємо особливу увагу на таке!
Консульське реагування на рішення Судів обмежується нормами польського законодавства.
На першому ж засіданні у справі Суд повинен призначити обвинуваченій стороні безкоштовного адвоката. У разі можливості, Ви можете знайти приватного адвоката.
Також, Ви можете отримати відповідну безоплатну консультативну допомогу у місцевих осередках соціальної допомоги (MOPS) відповідно до місця проживання.
На офіційному сайті Управління у справах іноземців РП розміщена детальна інформація щодо порядку надання безоплатної правничої допомоги іноземцям на території Республіки Польща, у т.ч. списки контактних даних безоплатних адвокатів та юрисконсультів з розподілом за містами та воєводствами (https://www.gov.pl/web/udsc/bezplatna-pomoc-prawna).
https://www.gov.pl/web/ua/Yurydychna-dopomoha
Координаційний центр правової допомоги громадянам України Національної палати юридичних радників РП – загальнопольська інфолінія +48 800 088 544.
Консульський округ Генерального консульства України у Вроцлаві
Назва Адреса Контакти
Муніципальний центр соціального забезпечення у Вроцлаві (MOPS we Wroclawiu) Подивитися на карті +48 71 782 23 22
Безкоштовна юридична допомога від Познанського повіту Офіційний веб-сайт
Fundacja Dialog Офіційний веб-сайт
Асоціація “Номада” Офіційний веб-сайт Посилання
Інститут прав мігрантів Офіційний веб-сайт Посилання
Консульський округ Генерального консульства України в Кракові
Назва Центру Адреса Телефон
Centrum Praw Kobiet м. Краків, вул. Дунаєвського, 5 +48 780 079 988
Centrum Pomocy Prawnej м. Краків, вул. Кроводерська, 11 +48 725 449 374
Zustricz Foundation м. Краків, вул. Кармеліцька, 34/100 +48 722 297 725
Консульський округ Генерального консульства України в Любліні
Назва Центру Адреса Графік Роботи
Państwowe Szkołu budownictwa i Geodezji м. Люблін, ал. Рацлавіцька 5, зала 27 пн-пт: 10.00-14.00
XXIX Liceum Ogólnokształcące м. Люблін, вул. Липова 25, зала 8 пн-пт: 16.00-20.00 (липень/серпень 8.00-12.00)
Szkoła Podstawowa nr 43 м. Люблін, вул. Юзефа Шлівінськєго 5, зала 119 пн-пт: 15.30-19.30
Szkoła Podstawowa nr I м. Люблін, вул. Куніцкєго 116, зала 28 пн-пт: 16.00-20.00
Budynek Urzędu Miasta Lublin м. Люблін, вул. Філаретув 44, зала 319 пн-пт: 08.00-12.00
Szkoła Podstawowa nr 30 м. Люблін, вул. Налковських 110, зала 11 пн-пт: 16.00-20.00 (липень/серпень 10.00-14.00)
Szkoła Podstawowa nr 32 м. Люблін, вул. Казімєжа Пшерви-Тетмаєра 2 пн-пт: 16.00-20.00 (липень/серпень 08.00-12.00)
Консульський округ Посольства України в Республіці Польща
Назва Центру Адреса Контактна Інформація
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Bemowo ul. Rozłogi 10 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Białołęka ul. Marywilska 44C Більше інформації: сайт
Placówka przy ul. van Gogha 7 03-188 Warszawa
Centrum Aktywności Seniora ul. Porajów 14 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Bielany ul. Przybyszewskiego 80/82 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Mokotów ul. Falęcka 10 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Ochota ul. Przemyska 11 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Południe ul. Wiatraczna 11 (філія nr 1) Більше інформації: сайт
Секретаріат філії nr 1 ul. Walecznych 59 (філія nr 2) Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Północ ul. Groszkowskiego 5 (філія nr 1) Більше інформації: сайт
ul. Brechta 15/31 (філія nr 2) 03-473 Warszawa Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Rembertów ul. Plutonowych 10 Більше інформації: сайт
Centrum Pomocy Społecznej dzielnicy Śródmieście ul. Konwiktorska 3/5 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Targówek ul. Św. Wincentego 87 (філія nr 1 – osiedле Bródно) Більше інформації: сайт
ul. Stojanowska 12/14 (філія nr 2 – osiedла Targówek, Targówek Fabryczny, Zacisze) 03-558 Warszawa Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Ursus Plac Czerwca 1976 r. nr 1 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Ursynów ul. J. Cybisa 7 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wawer ul. Włókiennicza 54 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wesoła 05-075 Warszawa Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wilanów ul. Przyczółkowa 27A Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Włochy ul. Czereśniowa 35 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wola ul. Gen. J. Bema 91 Більше інформації: сайт
Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Żoliborz ul. Dembińskiego 3 Більше інформації: сайт
Надання юридичної підтримки:
1. Фундація "Ocalenie"
• Адреса в м.Варшава: ul. Krucza 6/14a, 00-537 Warszawa
• Телефон: +48 22 828 50 54
• Години роботи: 11:00 – 17:00
• E-mail: [email protected]
2. Фонд "Український дім"
• Центр підтримки: вул. Андерса 29, 00-125 Варшава
• Графік роботи: понеділок – п'ятниця: 10:00–18:00, субота: 10:00–17:00
• E-mail: [email protected]
Консульський округ Консульства України в Гданську
1. Stowarzyszenie OVUM
• Адреса: ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia
• Телефон: 58 661-31-51
• E-mail: [email protected]
• Офіційний сайт
2. Український консультаційний центр в Гданську
• Адреса: Mikołaja Gomółki 2, 80-278, Gdańsk
• Телефон: +48 518 034 444
• E-mail: [email protected]
• Офіційна сторінка на Facebook
Принагідно повідомляємо, що правовою основою для співробітництва компетентних органів і служб у справах дітей, а також інших органів, яким надано в їх державах повноваження на прийняття рішень щодо вжиття заходів захисту дітей, з усіх питань, які стосуються прийняття рішень стосовно дітей, обміну інформацією про прийняті рішення тощо – є Гаазька конвенція про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів захисту дітей 1996 року.
Центральним органом виконавчої влади України, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей – є Національна соціальна сервісна служба України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. N 569 було затверджено Порядок повернення до України позбавлених батьківського піклування дітей, які є громадянами України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/569-2003-%D0%BF#Text
Також, між Україною та Республікою Польща діє Договір про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 24.05.1993 року.